Pracownie
Wszystkie osoby prowadzące zajęcia w naszej szkole są praktykami fotografii. Spotykacie się z nauczycielami z dużym doświadczeniem zawodowym. Jesteśmy małą szkołą, ale każdy z nauczycieli posiada swój dorobek artystyczny i chętnie dzieli się swoją wiedzą na podstawie własnych doświadczeń. Uczestnictwo we wszystkich pracowniach daje sumę umiejętności i wiedzy niezbędnej do bycia świadomym twórcą fotografii.
1 rok
I PRACOWNIA FOTOGRAFII (24h)
Celem zajęć w I pracowni jest wyeksponowanie związku fotografii z innymi mediami oraz wprowadzenie słuchaczy w szerszy kontekst teorii obrazowania. W odniesieniu do wybranych dzieł literackich i filmowych, a także realizowanych w pracowni projektów, będziemy zastanawiać się nad pojęciem obrazu – wieloznacznym i podstawowym dla fotografii oraz sztuki. Pytanie o obraz fotograficzny poprzedzamy więc pytaniem o sam obraz w jego rozmaitych funkcjach. Czym jest i jak wpływa na to, kim jesteśmy? Szukając odpowiedzi, będziemy uczyć się myśleć i mówić o własnej twórczości, interpretować ją w zniuansowany sposób.
Prowadzący: mgr Weronika Wronecka
iv pracownia fotografii (24h)
Poznamy zarys historii fotografii dokumentalnej i reportażowej (sylwetki sławnych dokumentalistów oraz ich dokonania). Nabycie umiejętności świadomego porozumiewania się językiem fotografii dokumentalnej. Kompozycja dokumentu fotograficznego, nadawanie wartości z pozoru nieistotnym rzeczom, poszukiwanie geometrii, światła, koloru, detalu. Wiodącym motywem poszukiwań twórczych studentów jest tworzenie portretu socjologicznego człowieka. Szczególnie więc rozbudzenie w studentach wrażliwości na piękno i niepowtarzalność osobowości drugiego człowieka. Umiejętność pracy z ludźmi. Przygotowanie prezentacji wykonanych prac fotograficznych (wystawa, książka fotograficzna, pokaz).
Prowadzący: mgr Danuta Witkowska
PRAWO AUTORSKIE W FOTOGRAFII (4h)
Zajęcia mają na celu zapoznanie kursantów z podstawami ochrony własności intelektualnej ze szczególnym uwzględnieniem problemów, pojawiających się przy twórczości fotograficznej.
Prowadzący: radca prawny mgr Bartosz Jóźwiak
II pracownia fotografii (24h)
Zajęcia mają na celu poznanie przez słuchaczy podstaw języka porozumiewania się poprzez czarno-biały i barwny obraz fotograficzny. Dotyczy to analizy obrazu fotograficznego z wyszczególnieniem podstawowych elementów składowych takich jak: istotność światła, relacje przestrzenne i wpływ czasu. Równolegle słuchacze poznają podstawowe formy wypowiedzi w fotografii; od kadru poprzez dyptyk do sekwencji.
Oczekiwane efekty nauczania oprócz powyższych celów to również podstawy estetyczne w posługiwaniu się zapisem fotograficznym.
Prowadzący: dr Janusz Oleksa
podstawy fotografiI cyfrowej (24H)
Przedmiot ma na celu osiągnięcie przez studenta podstawowej sprawności w zakresie obróbki obrazu fotograficznego z wykorzystaniem programów graficznych. Praca będzie się odbywała głównie w Adobe Photoshop w wersji CC. Działania prowadzącego będą nagrywane, dzięki czemu, prócz pracy pod jego nadzorem, zawsze będzie można wrócić do zaprezentowanych w czasie zajęć procesów postprodukcyjnych.
Prowadzący: mgr Natalia Karczewska
historia fotografii i wybrane zagadnienia historii kultury, sztuki (20H)
Celem zajęć jest zapoznanie studenta z różnorodnymi postawami artystycznymi i interpretacyjnymi sztuk wizualnych, dawnych i współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii. Problematyka ta wzbogacona jest o kontekst filozoficzny i kulturowy, towarzyszący kreacji artystycznej w różnych epokach. Celem przedmiotu jest również nabycie umiejętności werbalizacji sądów i odczuć wobec postaw artystycznych.
Prowadzący: Marek Sulik
III pracownia fotografii (24h)
W tej pracowni zdobędziemy umiejętność posługiwania się podstawowymi środkami wyrazowymi w Fotografii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień kompozycyjnych. Charakter zajęć pozwala na wykorzystanie elementów budujących obraz w praktyce fotograficznej, a jednocześnie umożliwia krytyczne podejście do tradycji obrazowania fotograficznego w kontekście realizacji opartych na własnym pomyśle.
Prowadząca: mgr Ewa Bielańczyk-Obst
podstawy fotografii analogowej (24H)
Zajmiemy się fotografią analogową i pracą w ciemni. Nie jest potrzebne jakiekolwiek doświadczenie, Słuchacze są bowiem kształceni od poziomu podstawowego przechodząc stopniowo do średnio zaawansowanego. Poznają techniki i technologię pracy w ciemni oraz w studiu fotograficznym. Praca będzie obejmowała obsługę aparatu analogowego i wykonywanie nim prac, wywoływanie negatywów, a w końcu odbitek, od małych formatów, po większe.
Prowadzący: Sławomir Obst, Michał Kowalczuk
warsztaty podstaw FOTOGRAFII (20h)
Zajęcia wprowadzą w świat podstaw fotografii, wyrównają poziom Słuchaczy czy uporządkują ich wiedzę. Zapoznamy się z manualnymi trybami aparatu, rodzajami obiektywów i ich zastosowaniem, różnicami pomiędzy matrycami cyfrowymi. Poruszymy wszystkie zagadnienia techniczne potrzebne do prawidłowej rejestracji obrazu oraz wstęp do pracy w studio fotograficznym, rodzaje oświetlenia. Pojawią się również podstawy kompozycji.
Prowadzący: Sławomir Obst, Michał Kowalczuk, Michał Leśkiewicz
2 rok
pracownia współczesnych form obrazowania (24H)
Pracownia kontynuuje analizę obrazu fotograficznego i wprowadza do poszukiwań niekonwencjonalnych (odmiennych od klasycznych) w fotografii form wypowiedzi (obrazowania). Poszukiwania te polegają na projektowaniu i realizowaniu autorskich wypowiedzi, których forma końcowa (np. nietypowy zestaw, obiekt fotograficzny, obraz ruchomy, książka fotograficzna) przy wstępnych założeniach projektu jest niewiadomą. Poznawanie, odkrywanie i doświadczanie to główne elementy działań w pracowni.
Prowadzą: dr Janusz Oleksa
PRACOWNIA MULTIMEDIÓW (24H)
W Pracowni Multimediów fotografia traktowana będzie jako szeroko rozumiane narzędzie badawcze.
Fotografia i myślenie fotograficzne oraz świadomość związanych z nią procesów i jej kulturowego znaczenia pozostaną podstawą i osią działań, ale powstające prace nie ograniczą się do tego medium.
Istotną częścią naszych działań będzie zwrócenie uwagi na to jak ważny jest proces, zarówno ten poznawczy jak i twórczy. Słuchacze i słuchaczki będą zachęcani do przyjęcia postawy uważnego badacza/badaczki, otwartych na inspiracje płynące także spoza świata sztuki oraz wrażliwych na złożone konteksty. Pomocne w tym będą, między innymi, ale nie tylko, nawiązywanie do oraz korzystanie z metod i narzędzi zapożyczonych np. ze świata nauki, czy poszerzanie swojej działalności twórczej o korzystanie z istniejących obrazów i praca w oparciu o różne archiwa.
Podejmowane działania i projekty mają pomóc stawiać pytania, które będą motywować do intensywnych poszukiwań wnikających głęboko w otaczający świat, ale też w samo medium.
Prowadzący: dr Anna Kędziora
PRACOWNIA portretu (24H)
Pokażemy jak wydobyć z człowieka więcej niż w portrecie klasycznym, przećwiczymy to praktyce i podczas dyskusji, tak abyście umieli uzyskać efekt zbliżony do ideału. Nie będzie to pracownia łatwa, praca z człowiekiem nie jest bowiem lekka, celem jest jednak efekt, stworzenie zdjęcia, które przyciąga wzrok odbiorcy.
Prowadzący: mgr Cezary Hładki
PRACOWNIA reportażu i dokumentu (24H)
Słuchacze przejdą na wstępie przez niezbędne podstawy warsztatu, by docelowo zająć się wyborem lub kreacją tematu, budowaniem narracji, estetyką obrazu…Celem jest wykonanie projektu fotograficznego mieszczącego się w obszarze szeroko rozumianej „fotografii rzeczywistości”. Pracujemy nad wielozdjęciową wypowiedzią, tworzymy nowe historie, rozwijamy fotograficzne projekty i rozbudowujemy narrację. Naszym celem jest stworzenie opowieści, efektem naszej pracy będzie obszerny zestaw zdjęć lub makieta publikacji.
Prowadzący: mgr Mariusz Forecki (doktorant Instytutu Fotografii w Opavie)
pracownia fotoedycji foto i film (18H)
Pracownię obróbki obrazu potraktujemy jako formę rozwoju Waszych umiejętności i uzupełniania projektów powstających w głównych pracowniach artystycznych. Zadbamy przy tym o samodzielne pomysły artystycznej obróbki, niezależnie od innych prac. W ramach tej pracowni na pewno zatem utrwalicie obecne umiejętności i poszerzycie nowe w ramach obsługi programu Adobe Photoshop.
Prowadzący: mgr Zachar Szerstobitow
PRACOWNIA self publishingu (24H)
To nowość dla słuchaczy. Podczas zajęć w tej pracowni będziemy się uczyli budować świadome zestawy zdjęć, nie wystawowo, lecz kontekstowo. Już na wstępie tej pracowni słuchacze przekonają się jak zmienia się odbiór danego zdjęcia, gdy zestawimy je z innym, jak z pracy wywołującej określone skojarzenia, nagle, poprzez dostawienie innej fotografii, całkowicie zmienia się przekaz tej pierwszej. A to dopiero początek, będziemy bowiem samodzielnie budowali zestawy celowo prowokując zmiany. Self Publishing to również sztuka prezentacji zdjęć, nie tylko w formie wystaw, głównie poprzez przygotowanie i wydruk fotoksiążki, ale nie w rozumieniu powszechnym. Przygotowanie fotoksiążki, to wielopłaszczyznowa praca ze zdjęciami, materiałami, wydrukami. Zapewniamy tu niezwykle inspirującego wykładowcę, dla którego ta sfera działań fotograficznych to zawód i pasja.
Prowadzący: mgr Paweł Starzec
pracownia twórczej fotografii (18H)
Pracownia ma na celu wprowadzenie do działań fotograficznych szeroko rozumianych środków plastycznych. Realizacja projektów dotyczy przede wszystkim poszukiwań w obrębie własnej tożsamości wobec kultury wizualnej. Doświadczanie siebie i innych to pretekst do spontaniczności działań z jednej strony i konstruowania wypowiedzi z drugiej. W tej części zajęć słuchacze poznają i doskonalą wiedzę o sprzęcie fotograficznym i studyjnym.
Prowadzący: pracownię realizują goście spoza szkoły